DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Hafif Sağanak

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu – Tarihi – Eğitim – Mezuniyet

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu – Tarihi – Eğitim – Mezuniyet

BANDO ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

Tarihçe:

Ülkemizin en eski askeri eğitim kurumlarından olan okulumuz, 23 Kasım 1831 tarihinde İstanbul’da “Müsika-i Hümayün” adı altında kurulmuştur. 1924 yılında Atatürk’ün direktifiyle İstanbul’dan Ankara’ya taşınmış ve “Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti” adı altında yeniden teşkilatlanmıştır. 1924 yılından 2003’e kadar çeşitli teşkilat ve isimlerle faaliyetine devam eden okulumuz; 2003-2004 eğitim-öğretim yılından itibaren Bando Astsubay Hazırlama Okulu ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulundan oluşan Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı adını almıştır. 2016 yılından itibaren lise bölümü kapatılmış ve halen Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Askeri Eğitim:

Öğrencilerin yönetim ve karar verme alanlarındaki yeteneklerinin geliştirilerek çağdaş bir asker ve bando astsubayı olmalarını sağlamak amacıyla askeri eğitim programları uygulanmaktadır. Askeri eğitimler atış, spor, savaş beden eğitimi ve her askerin bilmesi gereken konularda, alanlarında uzman seçkin subay ve astsubaylar tarafından verilmektedir

Akademik Öğretim:

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak iki yıllık eğitim-öğretim veren okulumuz, müzik eğitimi alanında hem yurt içinde hem de yurt dışındaki en önemli okullardan birisidir. Okulumuzda, ön lisans seviyesinde müzik eğitimi verilmekte, ayrıca profesyonel müzik eğitiminde olması gereken temel bilimler dersleri de bu programların içerisinde yer almaktadır. Okulumuzda, “Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar” ile “Çalgı Bakım Onarım” olmak üzere iki farklı program uygulanmaktadır.

Bu iki programda Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Programında; Flüt, Obua, Klarnet, Fagot, Alto Saksafon, Bariton Saksafon, Korno, Trompet, Kornet, Büğlü, Trombon, Bariton, Bas, Vurmalı Çalgılar(Percussion) ve Piyano çalgılarının eğitimi; Çalgı Bakım Onarımı Programında ise Çalgı Teknik Bilgisi, Kamışlı Çalgılar Bakım ve Onarımı, Bakır Çalgılar Bakım Onarımı, Vurmalı Çalgılar Bakım Onarımı, Tuşlu Çalgılar Bakım Onarımı, Yaylı ve Telli Çalgılar Bakım Onarımı eğitimi verilmektedir. Akademik eğitim, Yükseköğretim Kurulu ve Avrupa Birliği eğitim standartlarına uygun olarak öğretim üyeleri ile mesleki ve akademik kariyere sahip subay/astsubay ve sivil öğretim elemanlarınca, bireysel dersler 1-2, toplu dersler ise 15-20 kişilik modern çalışma odaları ve dershanelerde verilmektedir. Öğrenciler internet ve dâhili bilgi sistemleri ile sürekli yenilenen ve zengin bir kitap koleksiyonuna sahip olan kütüphaneden haftanın her günü istenilen saatte istifade edebilmektedir.

Üflemeli Ve Vurmalı Çalgılar:

Üflemeli ve vurmalı çalgılar alanında uzman akademik öğretim elemanlarının öğrencilerle birebir yaptıkları ana çalgı derslerine ek olarak özel tasarlanmış dershanelerde piyano eğitimi de verilmektedir. Ayrıca profesyonel müzik eğitiminin gerektirdiği diğer müzik dersleri de en iyi araç, gereç ve bilişim teknolojileriyle öğrencilerimize sunulmaktadır. Astsubay adaylarına mesleklerini en iyi şekilde icra edebilmeleri amacıyla; çalgı, solfej, oda müziği ve orkestra dersleri de verilmektedir.

Çalgı Bakım Onarım:

Bu programın amacı, piyano dâhil olmak üzere diğer çalgıların bakım ve onarımlarını en iyi seviyede yapabilecek uzman çalgı tamir teknikeri astsubayları yetiştirmektedir. Ülkemizde profesyonel çalgı tamir teknikerliği eğitimi sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunda sunulmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor:

Öğrencilerimiz fiziki yeterliliklerini geliştirmek ve istenilen standartlara çıkarmak amacıyla düzenli ve sürekli bir eğitim programına dâhil olmaktadır. Bu kapsamda Temel ve Savaş Beden Eğitimi dersi ile olimpik branşlarda (atış, tenis vb.) eğitim almaktadır. Öğrencilerimiz okulumuzda mevcut olan açık ve kapalı spor tesislerinden her zaman istifade edebilmektedir

Sosyal Etkinlikler:

Okulumuzda ülkemizin tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlenmekte, aynı zamanda Ankara’da gerçekleşen üst seviyedeki sosyal ve kültürel etkinliklere öğrencilerimizin katılımı sağlanmaktadır. Öğrenciler belirli aralıklarla Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Ankara’daki çeşitli sanat etkinliklerine iştirak etmektedirler. Tüm bunlarla birlikte; okulumuzun, yıl içindeki eğitim programı kapsamında ülkemizde bulunan müzeler ile tarihi ve turistik yerlere de geziler düzenlenmektedir.

Öğrencilere Sağlanan İmkânlar:

Öğrencilerin ders dışında kalan vakitlerini etkin bir biçimde kullanabilmeleri maksadıyla teneffüshane, cep sinema salonu, kitap okuma odası ve oyun odası mevcuttur. Öğrencilerimiz eğitim-öğretim, sağlık ve sosyal alanlardaki çağdaş imkânlarımızdan en iyi düzeyde faydalanmaktadır.

Mezuniyet Sonrası:

Öğrencilere mezuniyetlerini müteakip, “astsubay diploması” ile birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait “ön lisans diploması” da verilmektedir. Astsubaylar, devlet memurudur ve mezun olur olmaz maaş almaya başlamaktadırlar. Mezun olan astsubaylar, lojmanlardan, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde sadece TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden istifade edebilmektedirler. Orduevleri ile sosyal tesisler; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkânlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Astsubaylar, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nun doğal üyesidirler.

Yurt Dışı Görevleri

Okulumuzdan Bando Astsubay Çavuş rütbesi ile mezun olan öğrencilerden, MSB Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Mehteran Birlik Komutanlığı ile MSB Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Armoni Mızıkası Komutanlığına tayin olanlar, yurt dışı konser, festival vb. faaliyetlerde görev almaktadır. Ayrıca mesleğinde başarı göstermiş ve yabancı dil bilgisi yeterli olan bando sınıfı astsubaylar; TSK’nin yurt dışındaki (Askeri ataşelik, NATO vb.) kadrolarında çalışma ve ülkemizi temsil etme imkanına kavuşmaktadır.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.